Si të krijojme një blog ose website pa pasur njohuri dhe eksperiencë!

Jam shumë i lumtur që keni gjetur  blogun  dhe artikullin tim.


"Si të krijojme një blog ose website, në 5 minuta

Fakti që keni klikuar tek artikulli (si të krijojme një blog) do të thotë që keni shfaqur interes për temën dhe kjo është 1 nga arsyet pse jam i fokusuar t'ju jap infomacionet hap pas hapi sa më thjeshtë të jetë e mundur. Qëndroni me mua...

Para se të fillojmë

Ky është postimi im i parë për blogun ku do ndaj nga eksperianca ime materiale të vlefshme me këdo që ka interes në këtë fushë. Nëse po mendon se përse zgjodha këtë temë … Përgjigja është në fakt për mua sa e thjeshtë po aq dhe e rëndësishme. Duke pasur parasysh eksperiencën time në këtë fushë , njohurit që kam mbi këtë temë specifike dhe impenjimin që kam marrë për të ofruar materiale të vlefshme, dua të siguroj që artikulli im i parë të ketë cilësi (sigurisht edhe në vazhdim) .

"Cilësia nuk është një akt por një zakon"

Click to Tweet


Pa dashur të zgjatem më shumë.

Si thoni? Fillojmë!

More...

Cfarë do mësoj nga ky artikull?


Ja disa pika kryesore

 Si të blesh një hosting domain wordpress dhe të ndërtosh një blog /website pa pasur asnjë njohuri se cfarë është      një domain,një hosting apo wordpress

Ku rseni dhe në të njëjtën kohë bëni një nga zgjedhjet më të mira në treg para se të krijoni një blog

Të jeni 100% të sigurt që me këtë guide do të ndërtoni një blog/website dhe të keni cdo mjet të nevojshëm në     dispozicion…Guidë hap pas hapi!

Jam siguruar që të keni edhe një Garanci ( pasi siteground nga i cili do të marrim shërbimin hosting, domain) ju ofron    mundësin që për cfardolloj arsye ju rimburson 100% të vlerës dhe kjo është fantastike.

Ok, prit 1 sekond ! 

Por cfarë janë realisht hosting, domain, wordpress dhe mbi të gjitha sa do të më kushtonte mua e gjithë kjo ?

Kjo është pyetje shumë normale nëse nuk keni eksperiencë se si të krijoni një blog apo website.

Me fjal të thejshta:

Domain- domaini është adresa e një blogu/website , si p.sh “ anastasvrushaj.net” i cili është domaini im.

Hosting- hosting është hapsira e internetit ku do të karikohen materialet si ( foto, artikuj, wordpress etj)

Cfarë është wordpress ?


WordPress është një CMS ( Content Menagment System) që mund ta instalojmë si një “ aplikacion” dhe mbasi e keni instaluar në hostingun tuaj ju lejon të krijoni dhe menaxhoni një blog në mënyrën më të thjesht të mundshme pa pasur asnjë njohuri kodimi ,(html,css,etj)

Blog-un tim e kam krijuar me wordpress dhe hostingu me siteground 😉

Ju këshilloj Siteground si hosting  pasi per mua është më i miri. Sidomos në je në fillimet e tua dhe ke nevojë për support. 

Pikërisht një nga aarsyet pse u "dashura me këtë kompani ishte suporti i tyre në fillimet e mia.

Ata e kuptojnë shumë mirë vështirsit e fillimit dhe janë të gatshëm të ndihmojnë, gjë e cila mungon / nuk ndodh me kompani të tjera ashtu sic Siteground suporton klientët  e tij.

Më mirë paguaj 1 lek më shumë dhe kam një shërbim cilësor sesa të zgjedh të paguaj pak dhe në fund të kem probleme dhe gjithsesi do më duhet të paguaj për ti zgjidhur.

"That's the truth my friend"

Më mirë një palë atlete te kinezi ( skam asgjë me kinezet meqë ra fjala  ), apo një pal "origjinale" që kushtojnë pak më shumë?  Sigurisht do zgjidhja ato që kushtojnë pak më shumë dhe do ndihem komod, materiali më i mirë etj.

Nëse flasim për hosting apo domaine mund tju them që realisht jam i ngopur. Vetëm vitin e fundit   kam provuar me dhjetra por ajo që po them është se Siteground është më i miri i të mirëve dhe kjo për disa arsye themelore. ⇓

 • Blog-u/website juaj do të jetë vertet shumë i shpejt ( Bluehostin që e lavderojnë apo shumë të tjerë amerikan dhe shqiptarë në krahasim me siteground janë një shaka)
 • Kushton vërtet pak (Vetëm 50 euro për një shërbim super të merituar).
 • Rimburson brena 1 muaji nëse nuk je kënaqur apo nuk ja ke arritur qellimit qe kishe.
 • Domaini është falas
 • Shumë i thjeshtë në përdorim
 • Shërbimi i klientit ju përgjigjet punë secondash (nuk është lapsus). 

OK, si po të duket?

Vazhdojmë më poshtë...Nëse nuk je i bindur me shkruaj 😉

 • Më poshtë do të gjesh disa imazhe që shpjegojnë hapat për tu ndjekur.

 • Nëse preferoni mund të shkoni direkt tek videot që kam pregatitur duke shpjeguar gjithcka hap pas hapi, për ta bërë sa më të thjeshtë !


Të blejmë hosting dhe një domain wordpress

Hapi i pari duhet të shkoni tek  Siteground  për të blerë hosting dhe domain . Mund të klikoni këtu Ndiqni hapat si më poshtë:

 1.Klikoni "See plans" si  në foto !

SiteGround 1 

2.Përzgjidh planin Start up !

SiteGround 2 3. Këtu duhet të vendosni cili do të jetë domaini juaj! (Ndoshta domaini juaj ideal mund të jetë në përdorim nga dikush tjetër)siteground 3

4. Hapi tjetër, duhet të plotësoni fushat e domosdoshme me të dhënat tuaja hap pas hapi. Në fund fare keni disa shërbime shtesë të cilat nuk janë të detyrueshme dhe mund mos ti përzgjidhni.

Dua të theksoj se cmimi i vendosur ngasiteground mund të ndryshojë me kalimin e kohës.

 ​siteground 4

Tani kliko  PAY NOW . Sapo bleve host+domain 🙂 Nuk ishte dhe aq e vështirë , apo jo!

Të shohim se si të ndërtojmë blogun tani !!

 • Por para se të vazhdojmë...Kam punuar disa ditë për këtë artikull nëse të pëlqen me jep +1  dhe do jem super i lumtur!

   

2. Instalimi i wordpress

Duhet të kesh marrë një email nga Siteground ndërkohë. Klikoni butoni si më poshtë për tu Identifikuar në hapsirën personale .Sic mund të vini re keni marre edhe Username-in tuaj për tu identifikuar por jo passwordin për arsye sigurie. (Mund të ndodh që jeni i loguar automatikisht por në rast se jo ndiqni këto hapa)

siteground 5 siteground 6siteground 61.Shkoni tek Siteground dhe identifikohuni me të dhënat tuaja. siteground 6 2.Pasi jeni identifikuar shkoni tek My Account dhe do ju shfaqet kjo pamje, më pas klikoni Go to cPanel. siteground 7 3. Pasi klikuat tek cPanel do ju shfaqet kjo faqe. Klikoni tek wordprerss sic shihet në fig. siteground 8 4. Kliko Install   dhe fillo plotëso fushat duke ndjekur udhëzimet.  siteground 9   


Sapo mbaruam , kemi instaluar blog-un dhe gjithcka është gati. Ja dolëm  më në fund 😉

 Cfarë duhet të bëni tani:

 • Mbani shënim të dhënat për tu identifikuat në Siteground dhe wordpress
 • Duhet të identifikoheni në wordpress si admin për të filluar dhe menaxhuar blog-un  --> http://domainijuaj.yyy/wp-admin
 • Tani duhet të jeni në gjëndje të shihni website-in tuaj ( https://domainijuaj.yyy)

Video - Siteground

Shko tek Siteground në mënyrë të tillë që të ndjekësh hap pas hapi tutorialet 🙂  Kliko këtu

Shko tek Siteground në mënyrë të tillë që të ndjekësh hap pas hapi tutorialet 🙂  Kliko këtu

Mesa duket kjo ishte e gjitha.

Tani ke në dispozicion mjete profesionale për të vazhduar me karrierën tuaj ose të ndërtoni një website  profesional ! Sigurisht që blog-u/website  juaj që në fillim ndoshta nuk do të duket sic ju e dëshironi por mund ta ndërtoni atë hap pas hapi. Lexo: si të fitojmë me një blog dhe  si të krijojmë një blog efikas   Deri artikullin tjetër mos hezito të më kontaktosh për cdo pyetje.    

{P.S}  Do ta vlerësoja shumë nëse do jepni mendimin tuaj duke Komentuar↓

ose...

Bëj share me miqtë e tu

 • 3 years ago
 • Anxhela says:

  Gjithcka e shpjeguar super mire . Faleminderit

 • >
  Share This